Sed ut perspiciatis unde omnis iste
natus error sit voluptatem accusan
tium doloremque laudanti.
Instagram
Follow me
Flamboyant Natural – Olga Brylińska Image Consultant
20595
page-template-default,page,page-id-20595,page-child,parent-pageid-20535,eltd-core-1.1.1,audrey-ver-1.5,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-centered,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-animate-height,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-menu-slide-from-right,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
Supermodelka
Flamboyant Natural
WPIS ARCHIWALNY

Poniższy wpis został oryginalnie opublikowany w 2015 r. na mojej poprzedniej stronie, GET the LOOK. Niektóre informacje zawarte w treści mogą być nieaktualne. Na dzień dzisiejszy pracuję i analizuję głownie w oparciu o stworzoną przeze mnie typologię Ethereal.

Stylizacje zamieszczone na Pintereście oraz mój Instagram są bieżącymi i świeżymi źródłami informacji.

KSZTAŁT SYLWETKI – RYSY TWARZY – GARDEROBA

Typ Flamboyant Natural jest przede wszystkim typem naturalnym. Jego podstawę stanowią wszystkie cechy właściwe podstawowemu typowi Natural. Co oznacza silną dominację męskiego pierwiastka Yang przy jednoczesnym braku wyraźnej ostrości, charakterystycznej dla typu Dramatic. Na osi Yin/Yang typ Flamboyant Natural znajduje się pomiędzy typem Natural a Dramatic. Przy czym długość odcinka łączącego Flamboyant Natural z Dramatic jest zmienna, zależy ona od ilości cech dramatycznych zawartych w wyglądzie kobiety Flamboyant Natural. Wpływ dramatycznej esencji objawia się między innymi w pewnej wyrazistości wizerunku, która nadaje typowi Flamboyant Natural mocnej charyzmy oraz fantazyjnego uroku. Tym samym odróżniając go od czystego typu Natural, który tych cech nie posiada. Nawet niewielki wpływ wzniosłego i majestatycznego  Dramatic’a może sprawić, że kobieta mu poddana stanie się silna i dostojna. W typie Flamboyant Natural przystępna i jasna naturalność została przyprawiona szczyptą bardzo pikantnej przyprawy spod znaku Dramatic.

Przyjrzyjmy się podobieństwom oraz różnicom pomiędzy typem Flamboyant Natural (Liv Tyler) a Natural (Sandra Bullock) oraz Flamboyant Natural (również Liv Tyler) a Dramatic (Milla Jovovich).

David Kibbe nazwał styl Flamboyant Natural – Free Spirit Chic. Dla nas będzie to po prostu styl duszy artystycznej, wyrażony poprzez śmiały, ekstrawagancki image. Sylwetkę należy budować na bazie litery T. Bardzo ważne są pionowe linie podkreślające smukłość sylwetki (element budowania wizerunku typu Dramatic). Obok linii pionowych równie istotną rolę odgrywają linie poziome, zwłaszcza linia ramion. Kobieta w tym typie urody, jak zresztą w każdym innym, budując swój styl, powinna bazować na liniach oraz kształtach danych jej przez naturę. Flamboyant Natural charakteryzują mocne i długie linie pionowe oraz poziome i właśnie one mają się stać rusztowaniem dla odpowiednich fasonów oraz deseni.

Free Spirit Chic nie jest do końca stylem Boho. Nie ma w nim charakterystycznych dla Boho drobnych detali oraz bardzo zdobniczych ornamentów. Podając za David’em Kibbe jest to styl luźny i zamaszysty, doprawiony etniczno-ludową nutą. Bazuje on na kształtach geometrycznych o stępionych krawędziach (patrz styl Relaxed – typ Natural). Nie ma w nim miejsca na koronkowe, barokowe zdobniki czy natłok drobnych detali tak charakterystycznych dla typowego stylu Boho.

Typ Flamboyant Natural najbardziej kojarzy się z supermodelkami z lat 90-tych. Wysokie kobiety o mocnej budowie ciała oraz o szerokich, barczystych ramionach. Cindy Crawford czy Claudia Schiffer dziś nie spełniłyby wymogów narzucanych modelkom. Kobiety typu Flamboyant Natural są najogólniej mówiąc duże. Aby dojść do pożądanego rozmiaru 32, musiałyby stosować bardzo drakońską dietę. O wiele łatwiej uzyskać anorektyczną, wychudzoną sylwetkę kobietom w typie Dramatic (Anja Rubik). Flamboyant Natural charakteryzują długość i szerokość, Dramatic tylko długość. Oczywiście i wśród dzisiejszych modelek są zapewne kobiety typu Flamboyant Natural. Niestety bardzo szczupłą sylwetkę na pewno uzyskują regularną głodówką.

Free Spirit Chic prezentują: Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Blake Lively, Alessandra Ambrosio, Liv Tyler (wszystkie panie w typie Flamboyant Natural) oraz współczesne mocno szczupłe modelki o nierozszyfrowanych typach urody (trzecia z kolei wydaje się być mocno wychudzonym typem FN).

FLAMBOYANT NATURAL – SYLWETKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

 • Wzrost – od ok. 164cm do bardzo wysokiego
 • Długie linie pionowe
 • Typ sylwetki – rożek lub prostokąt
 • Ramiona – szerokie, barczyste, masywne
 • Ręce i nogi – długie, muskularne
 • Dłonie i stopy – duże (wąskie lub szerokie)
 • Biust – średni lub mały
 • Talia – prosta, brak wcięcia
 • Biodra – proste, najczęściej węższe od ramion
 • Przedramiona – smukłe, muskularne

FLAMBOYANT NATURAL – TWARZ – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

 • Szczęka – szeroka o tępych liniach lub zarysowana nieco ostrzej (możliwa wystająca broda jak np. u Alessandry Ambrosio)
 • Nos – szeroki, dość duży lub ostry, wyrazisty
 • Kości policzkowe – szerokie lub wysokie, ostre, wyraźnie zarysowane
 • Oczy – duże, średnie lub wąskie (duży lub mały rozstaw)
 • Usta – proste, mocne (czasem szerokie) lub proste i wąskie
 • Policzki – dość napięte i w miarę szczupłe (pełne i zaokrąglone w przypadku nadwagi)

FLAMBOYANT NATURAL – FRYZURA & MAKIJAŻ

Fryzura kobiety typu Flamboyant Natural powinna być jak najbardziej naturalna. Sprawdzą się tu wszystkie wskazówki właściwe czystemu typowi Natural. Potargane włosy, artystyczny nieład oraz look “out of bed” idealnie skomponują się ze stylem Free Spirit. Kolor również musi być jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Dobrze sprawdzą się subtelne, rozświetlające pasma.

Ponieważ zarówno budowa ciała, jak i rysy twarzy typu Flamboyant Natural różnią się od czystego typu Natural, w kwestii doboru fryzury również doszukamy się pewnych rozbieżności. Po za tym, że włosy mogą sprawiać wrażenie jeszcze bardziej potarganych niż w typie Natural, można przy wyborze fryzury obrać też nieco inny kierunek. A będzie nim lekki ukłon w stronę typu Dramatic. Który jak już wiemy, wywiera niebagatelny wpływ na urodę kobiety Flamboyant Natural. Co w praktyce oznacza, że sprawdzą się też fryzury bardziej ugładzone, stateczne, arystokratyczne. Będą one odpowiednie dla nieco subtelniejszych rysów twarzy (np. Robin Wright). Przeciwstawność ta jest wynikiem tego, że w typie Flamboyant Natural twarze mogą sporo się od siebie różnić.

Przyjrzyjmy się twarzom Cameron Diaz oraz Robin Wright. Można wyraźnie dostrzec, że twarz Cameron na osi Yin/Yang jest bliżej typu Natural. Twarz Robin jest bliżej typu Dramatic. Cameron Diaz zdecydowanie najkorzystniej prezentuje się w niesfornych, lekko potarganych falach. Z kolei Robin Wright rewelacyjnie pasuje arystokratyczny image. Wystarczy obejrzeć choćby jeden odcinek serialu “House of Cards” by zachwycić się wyrafinowaną i subtelną prezencją Robin.

Makijaż właściwy typowi Flamboyant Natural powinien emanować siłą i energią. W lekkim, naturalnym makijażu twarz może wydać się nieco rozmyta i zbyt duża (nie dotyczy to twarzy o subtelniejszych rysach). Idealnie sprawdzą się mocne czerwone usta (kolor zalecany przez Davida Kibbe) w odcieniu dobranym odpowiednio do typu kolorystycznego. Oczy niekoniecznie muszą być równie mocno zaakcentowane. Bardzo dobrze sprawdzi się makijaż z wyraźnym akcentem na usta.

FLAMBOYANT NATURAL – GARDEROBA & BIŻUTERIA

David Kibbe widział kobietę Flamboyant Natural głównie w stylu oversize, zbudowanym na bazie litery T. O wąskich, dopasowanych fasonach wspomina tylko w punkcie dotyczącym sukienek. Trochę trudno zrozumieć to ograniczenie. Skoro sylwetka może dobrze prezentować się w wąskiej sukience, dlaczego nie miałaby wyglądać korzystnie w wąskiej bluzce, topie czy żakiecie. Nie wspominając o spodniach typu slim lub skinny, które to w latach 80-tych nosiły tylko młode, zbuntowane przedstawicielki subkultur. Trzydzieści lat później mocno dopasowane spodnie goszczą w prawie każdej szafie. Zresztą do jakich spodni nosić oversizową górę? Prócz dzwonów (rozszerzanych dopiero w połowie łydki), odpowiednie będą tylko spodnie o wąskich nogawkach.

Faktem jest, że sylwetkę kobiety typu Flamboyant Natural najkorzystniej formować na kształt litery T. Jednak ograniczenie się tylko do fasonów oversize nie jest jedyną słuszną drogą. W czystym stylu Natural między luźnymi fasonami przewijają się również te lekko dopasowane (nawiązanie do stylu klasycznego). Z kolei Flamboyant Natural mniej lub bardziej (w zależności od niuansów w wyglądzie) zahacza o styl Dramatic. A to równa się wpuszczeniu do garderoby rzeczy mocno dopasowanych. Dlaczego kobieta o figurze supermodelki miałaby nosić wyłącznie kolorowe namioty? Owszem, jeżeli są modne, można zaszaleć. Ale żeby tak całe życie owijać się kuponem tkaniny? Póki co, na szczęście, nie musimy jeszcze nosić się na arabską modłę…

Podsumowując, należy stwierdzić że, styl Flamboyant Natural stanowi mieszankę stylu Natural oraz stylu Dramatic. Przy czym z Natural’a należy zdjąć kierunek klasyczny. Z Dramatic’a, z kolei, wszelkie wyraźne ostrości, które najlepiej obrazuje trójkąt ostrokątny (głównie chodzi o rezygnację z dramatycznych deseni oraz biżuterii). Należy również unikać stylów przypisanych typom urody nacechowanym żeńskim pierwiastkiem Yin.

Mocno trzymamy się pionu, akcentujemy lub odsłaniamy ramiona, poszerzamy rękawy na wysokości przedramion (korzystna, acz niekoniczna opcja), wprowadzamy dekolty V oraz asymetrię. Stosujemy geometryczne desenie, które mają stępione krawędzie lub przenikają się wzajemnie niczym w kalejdoskopie. Nie rezygnujemy z motywów zwierzęcych. Warto również zaakcentować linię bioder. Korzystne będą poziome drapowania poniżej talii lub paski (nie chodzi tu o deseń) na biodrach.

Unikamy rozkloszowanych sukienek, spódnic i płaszczy oraz wyraźnego akcentowania talii. Stajemy się smukłym rożkiem odzianym w stylu oversize lub slim. Całość naturalnie dobieramy zgodnie z paletą stosowną dla naszego typu kolorystycznego. Pilnując, aby nie było mdło i nudno.

Na koniec warto pamiętać o najważniejszym punkcie stylu Free Spirit. A jest nim okazała biżuteria o geometrycznych, ale nie ostrych kształtach. Nie stanowi ona zwykłego dodatku. Jest głównym i najważniejszym elementem kreowania wizerunku Flamboyant Natural. Duża biżuteria w etnicznym stylu doda wigoru i ekspresji nawet najbardziej prostej i monochromatycznej stylizacji.

Aby zarezerwować termin analizy, kliknij w poniższy link:
Rezerwuj termin